Dotychczasowa działalność Stowarzyszenia, to:
- Organizowanie corocznych konferencji na temat zapobiegania marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych. W 2008 r. konferencja była połączona z warsztatami dla rodziców i opiekunów, którzy zastanawiali się nad planowaniem życia osoby niepełnosprawnej. Zarówno warsztaty jak też konferencję prowadził dr Andrzej Juros z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W warsztatach uczestniczyło także siedem osób niepełnosprawnych. Wnioski opracowane podczas tych zajęć dotyczyły przede wszystkim uwzględnienia potrzeb wyrażanych przez osoby niepełnosprawne oraz konieczności rozszerzenia współpracy z władzami samorządowymi.
- Prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów.
- Prowadzenie we współpracy z Zespołem ds. Wspomagania Rozwoju Dzieci Wymagających Specjalnej Opieki w Knurowie projektu rehabilitacji.
- Organizowanie rodzinnych turnusów rehabilitacyjnych oraz wycieczek edukacyjno-krajoznawczo-turystycznych.
- Prowadzenie cyklicznych zajęć teatralnych (z elementami logopedii, pantomimy, muzyki, plastyki), wzbogacone o wizyty w teatrach i filharmonii. Uczestnicy, to dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami oraz ich zdrowi koledzy. W ubiegłym roku zespół przygotował i wystawił inscenizację utworu p.t. „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej.
- Gromadzenie i udostępnianie zasobów bibliotecznych, dotyczących różnorodnych aspektów niepełnosprawności.
Zarząd Stowarzyszenia współpracuje z placówkami, zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi, stara się również o popularyzację spraw związanych z osobami niepełnosprawnymi oraz z działalnością Stowarzyszenia. Ponadto członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze biorą udział w szkoleniach zewnętrznych, m.in. w cyklu szkoleń dla organizacji pozarządowych, prowadzonych przez Fundację na Rzecz Rozwoju Miasta Knurowa (w ramach EFS- Kapitał Ludzki). W latach 2008 i 2009 ze Stowarzyszenia szkoliło się siedem osób.
Stowarzyszenie w 2009r zatrudniło jednego pracownika etatowego oraz współpracuje z dwoma wolontariuszami: asystentką osoby niepełnosprawnej i specjalistką ds. personalnych.
Pracownicy merytoryczni są zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych, a ich wynagrodzenia są finansowane ze środków publicznych i środków Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w Knurowie, ul. Szpitalna 8 p.404 zostało zarejestrowane 26 lutego 2003 r. w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, otrzymując numer KRS: 0000153196. Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie liczy 73 członków. Zarząd składa się z 7 osób. Od 2004 r. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego.
Zarząd Stowarzyszenia:
- Przewodniczšca - mgr. Urszula Krawczyk
- W-ce Przewodniczaca - Ewa Dudzińska
- Skarbnik - Roman Talarczyk
- Sekretarz - Jadwiga Wieteska
- Członek Zarzadu - Katarzyna Bernacka
- Członek Zarzadu - Paweł Porucznik
- Członek Zarzadu - Renata Kaletka
Komisja Rewizyjna:
- Irena Pyrek
- Agnieszka Pach
- Kazimiera Szczuk